شير سنگى نماد شیر در کاوش و بررسی های میدانی چه کاربردی دارد

نوشته شده در سپتامبر 11, 2017 / توسط alaembastanistrong

شير سنگى نماد شیر در کاوش و بررسی های میدانی چه کاربردی دارد

شیر سنگی در گویشِ اهالیِ منطقهٔ بختياري بَردِ شیر گفته می‌شود.

برد شیرها تندیس‌هایی از جنس سنگاند که در گذشته توسط سنگ‌تراش‌های ایل بختیاری در ایراندر استان چهارمحال و بختیاری و شمال استان خوزستان به شکل شیر تراشیده می‌شدند و به نشانهٔ شجاعت، دلاوری و ویژگی‌هایی چون هنرمندی در شکار و تیراندازی در جنگ و مهارت در سوارکاری، بر آرامگاهِ بزرگانِ قوم خود قرار می‌دادند.

معمولا اندازه شیرهای سنگی قرار گرفته شده بر روی قبور بستگی به جایگاه متوفی نزد بازماندگانش دارد و ساختار شیرهای سنگی به گونه‌ای است که انتهای دست و پای شیر معمولا بر روی سطحی سنگی گذاشته می‌شود تا برای سر پا ماندن شیر در دل خاک دفن گردد و دستها به شکل حراست به جلو کشیده شده‌اند که البته شیوهٔ تراش شیرهای سنگس نزد قبایل مختلف بختیاری دارای تفاوتهای جزئی با یکدیگر می‌باشند و شمشیر، خنجر یا گرز از جمله نقش‌هایی است که بر روی آنها حک می‌گردد.

در تاریخ ساختِ تندیسِ شیر، اختلاف نظر است. در هنر ایران، شیر همواره با خورشید به عنوان نماد ملی ایرانیان محسوب می‌شد، که اشاره به ساکن شدن قدرت در خورشید دارد. این جانور، تقریباً درarchteهای خاور نزدیک، به عنوان سمبل قدرت و شجاعت به کار رفته است.

قدیمی‌ترین شیر سنگی موجود در استان چهار محال و بختیاری مربوط به دوره صفویه است. بنا به گفته‌ها شیر سنگی یادگار دوران مادهاست.
عده اي نيز آنرا يادگارى از آيين مهر ميدانند.
بی شک شیر در مبحث سمبل شناشی خیای مهم می باشد که برخی از پژوهشگران همچون جناب بهمن قادری بر این باور هستند که نماد حکومتی می باشد که بیشتر این نماد مربوط به قدرت بوده و هر جا این پیکر وجود داشت بی شک یک مقبره یا قبر بزرگان عصر خود وجود دارد .
توضیحات و نکات ریز در کلاس ها..

تیم کارشناسی میرزایی و قادری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *