بررسی های سطحی در دفینه یابی و باستان شناسی

نوشته شده در سپتامبر 11, 2017 / توسط alaembastanistrong

بررسی های سطحی در دفینه یابی و باستان شناسی

در دفینه یابی و باستان شناسی قبل از انجام هرگونه حفاری باید بررسی های سطحی را انجام داد و یافته های خود را ارزشگذاری نمود.انسانها بر روی خاکهایی که زندگی می کنند آگاهانه و یا به طور طبیعی رد و نشانه هایی می گذارند.هر نوع تغییر بر روی طبیعت دست نخورده یک نوع رد و نشانه و یا لایه هایی به وجود می آورد.

این لایه ها که به وسیله انسانها به وجود می آید اگر کمی دقت کنیم بعد از گذر صدها و یا هزاران سال قابل شناسایی هستند.این تفاوتها به شکلهای قاب فهم زیر معنا می شوند.بر روی سطح خاکهایی که از حالت طبیعی خودخارج شده اند که در دفینه یابی و باستان شناسی به خاکهای دستی معروف هستند طول گیاه رشد کرده ضخامت ساقه و ضخامت ریشه ها نسبت به لایه طبیعی و و دست نخورده متفاوت است نرم است و به راحتی کنده می شود.

همچنین بر روی سطح صخره ها و یا سنگهایی که از طرف انسانها به اصطلاح دست خورده است اگر بر روی سطح صخره ها خزه ای رشد کرده باشد لایه خزه نسبت به اطرافش کمرنگتر وجوانتر است -حتما توجه شود-.در گور دخمه ها و بعضی از دفینه هایی که در درون صخره ها ساخته شده اند باید به دقت لایه متفاوت را شناسایی نمود که در این جاها در اطراف صخره ورودی پلمپ شده یک لایه کرم رنگ و یا مایل به سبز به وجود می آید -حتما توجه شود-.دوستان همانطور که در قسمت حفار خوب عرض کردم یکی از مهمترین ویژگیهای حفار خوب دقت و نگاه دقیق به کوچکترین چیزها بود .گاه ممکن است با بی دقتی و ندانستن نکاتی یک جستجوگر و یاحفار سردرگم نا امید و مایوس شود.
تیم کارشناسی میرزایی و قادری

3 پاسخ به “بررسی های سطحی در دفینه یابی و باستان شناسی”

  1. سلام .بسیار جالب بود. البته من جایی در دشت بابل کار کردم که فکر کردم قبر هست ولی در کمتر از دو متر یک کوزه دراز مثل کدوی یزدی حدود .5 متر و لاغری بطری نوشابه پیدا کردم داخلش چرم بود بازش کردم با خودکار رنگش کردم . شکل و نوشته دارد . به هر کس نشان میدهم میگوید جعل است واقعا خنده دار است چون خودم در آوردم. استاد نظر شما چیست . با احترام خلیلیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *